- w 2025 r. mija pięćdziesiąt lat od wprowadzenia modelu TR70 na rynek w 1975 r
- Rozwój kombajnów CR wprowadzonych w Europie i na świecie w 2001 r
- Kamień milowy wyznaczony wraz z wejściem do produkcji najnowszych kombajnów CR10 i CR11
New Holland świętuje 50. rocznicę wprowadzenia na rynek pierwszych kombajnów z technologią omłotu i separacji Twin Rotor, która rozwinęła się od pojedynczego modelu w 1975 roku do pełnej gamy produktów, na czele z nowymi kombajnami CR10 i CR11.
To wydarzenie zostanie uczczone na całym świecie specjalnymi pokazami i wystawami.
Do chwili obecnej na całym świecie wyprodukowano ponad 70 000 kombajnów TR i CR Twin Rotor. Centrum doskonalenia maszyn żniwnych New Holland w belgijskim Zedelgem zostało niedawno poddane znaczącym inwestycjom i modernizacji w celu produkcji najnowszych modeli CR10 i CR11.
New Holland wchodzi na rynek kombajnów zbożowych
Firma New Holland, znana ze swojej specjalistycznej wiedzy w zakresie produktów do uprawy użytków zielonych, takich jak prasy do belowania i sprzęt do zbioru pasz, w 1964 roku weszła na rynek kombajnów zbożowych, przejmując belgijską firmę Claeys, która w 1952 roku wprowadziła na rynek swój pierwszy kombajn samobieżny. W ciągu dekady, która nastąpiła po przejęciu, firma New Holland kontynuowała rozwój przejętej linii konwencjonalnych kombajnów klawiszowych, ale w latach 60. rozpoczęła badania nad nowymi sposobami młócenia i oddzielania ziarna w celu zwiększenia wydajności, poprawy czystości i zmniejszenia strat.
Pierwszy kombajn Twin Rotor
W tym celu inżynierowie firmy New Holland przeanalizowali siłę odśrodkową i jej potencjał w zakresie oddzielania ziarna od masy roślinnej, co stanowi innowacyjną koncepcję wyraźnie różniącą się od tradycyjnej metody młócenia i oddzielania za pomocą bębna/klepiska i młocarni. Pierwsza maszyna rozwojowa, zaadaptowana z modelu 985 z belgijskiej fabryki Claeys, została przetestowana w kukurydzy w 1968 roku, a w następnym roku w pszenicy. Testy wykazały korzyści płynące z podzielenia strumienia plonów napływającego z przenośnika pochyłego na dwa strumienie, podając go do dwóch przeciwbieżnych wirników wzdłużnych, pracujących na wzdłużnych klepiskach, które składały się z sekcji młócących, po których następowały sekcje oddzielające. Wysoka prędkość obrotowa wirników oznaczała, że siła odśrodkowa wyrzucała większość ziarna przez klepiska, minimalizując uszkodzenia ziarna w porównaniu z konwencjonalnym omłotem bębnowym oraz minimalizując straty w porównaniu z separacją na klawiszach wytrząsacza.
Do 1969 roku testowano całkowicie nowy projekt kombajnu z tymi elementami wewnętrznymi, a w 1975 roku wprowadzono na rynek pierwszy model produkcyjny, TR70 z silnikiem o mocy 145 KM i zbiornikiem ziarna o pojemności 5550 litrów/158 buszli - pierwszy kombajn New Holland zbudowany w USA. W 1979 roku został zastąpiony przez zmodernizowany model TR75, do którego dołączył większy model TR85. W ciągu następnych dwóch dekad gama ewoluowała, a w 1997 roku wyprodukowano 25000. kombajn TR.
Rozwój europejskich kombajnów o dużej wydajności podążył odrębną ścieżką wraz z opracowaniem kombajnów Twin-Flow wprowadzonych w 1983 roku. Wykorzystywały one konwencjonalny bęben i klepisko, duży odrzutnik i separator obrotowy, a następnie poprzeczny rotor Twin Flow, który dzielił plony na dwa strumienie w celu oddzielenia pozostałych ziaren.
Jednak pod koniec lat 90-tych inżynierowie New Holland w Europie i Ameryce Północnej rozpoczęli prace nad całkowicie nową konstrukcją – Twin Rotor, która zaspokoiłaby potrzeby rolników na całym świecie we wszystkich rodzajach upraw kombinowanych. Wprowadzone w 2002 roku i łączące kluczowe cechy maszyn TR i TF z nowymi rozwiązaniami i stylistyką, nowe CR960 o mocy 333 KM i CR980 o mocy 428 KM były początkowo budowane w USA, zanim produkcja została przeniesiona w 2005 roku do fabryki Zedelgem w Belgii.
CR960 był wyposażony w podwójne wirniki o średnicy 432 mm/17 cali, a większe jednostki o średnicy 560 mm/22 cali w CR980, który miał zbiornik na ziarno o pojemności 12 500 litrów/355 buszli. Operatorzy skorzystali z całkowicie nowej konstrukcji kabiny. Gama ta była stopniowo rozszerzana i wprowadzono w niej takie funkcje, jak automatyzacja kombajnu IntelliSense, zdalnie regulowane łopatki rotora Dynamic Flow Control, technologia Dynamic Feed Roll i zarządzanie resztkami Opti-Spread Plus. Rozwój modeli Elevation w 2007 roku wprowadził kontrolę prędkości podawania IntelliCruise dla maksymalnej wydajności oraz technologię czyszczenia Opti-Clean, aby jeszcze bardziej zwiększyć czystość ziarna. Te i inne innowacje przyniosły kombajnom TR i CR wiele nagród branżowych na całym świecie.
Kolejne modele to CR7.90, CR8.90, CR9.90 i CR10.90, przy czym ta ostatnia maszyna w 2014 roku pobiła rekord Guinnessa, zbierając największą ilości pszenicy w ciągu ośmiu godzin i osiągając 797,656 ton (29 308 buszli). Rekord ten utrzymuje się do dziś.
Gamę kombajnów New Holland CR uzupełniają niedawno wprowadzone modele CR11 (775 KM, zbiornik o pojemności 20 000 litrów/567 buszli) i CR10 (634 KM, zbiornik na ziarno o pojemności 16 000 litrów/454 buszli). Podobnie jak ich poprzednicy, nadal wykorzystują sprawdzoną technologię Twin Rotor, ale mają większą wydajność niż kiedykolwiek wcześniej, z większą mocą i pojemnością zbiornika ziarna dopasowaną do rotorów o średnicy 600 mm / 24 cale i długości 3600 mm / 142 cale, aby zmaksymalizować wydajność przeładunku plonów, zapewnić dokładne młócenie i separację oraz chronić jakość ziarna.